Previous Frame Next Frame

Aktualności

Co w trawie piszczy, czyli stypendysta w wielkim świecie ;)

Co nasi stypendyści robią w wakacje? Jedni pomagają nam w Niezapominajce, inni odpoczywają, a jeszcze inni podbijają tzw. wielki świat. Oto relacja naszego stypendysty Krzysztofa Szczepkowskiego z jego niemieckiej przygody.

 

Czy kiedykolwiek myślałem o tym, że mógłbym zamieszkać w tak dużym mieście, jakim jest Berlin? Tak. Czy myślałem, że to możliwe w najbliższej przyszłości? Nie. A jednak!

Obecnie odbywam trzymiesięczny staż/praktyki w ramach programu Erasmus+. Pracuję w Bundesvereinigung der Polnischlehrkräfte (pol. Federalny Związek Nauczycieli Języka Polskiego w Niemczech). Jest to organizacja pozarządowa zajmująca się propagowaniem języka i kultury polskiej w Niemczech poprzez wydawanie podręczników i czasopism, organizowanie konferencji naukowych i różnych wydarzeń związanych z nauczaniem języka polskiego. Do moich zadań należy głównie tłumaczenie oficjalnych dokumentów na język niemiecki, redagowanie i korekta tekstów naukowych, a także dystrybucja podręczników do szkół i instytucji edukacyjnych.

Jednak najciekawszym elementem mojej pracy jest udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym dla dzieci dwujęzycznych pt. „AMIRA”. Jest to program dla dzieci zaczynających naukę czytania w języku niemieckim jako obcym i w języku ojczystym. Moim zadaniem było przetłumaczenie 40 bajek z języka niemieckiego na język polski, na trzech poziomach trudności. Obecnie tłumaczenie jest w korekcie, ale część bajek została zamieszczona już online pod adresem http://amira-pisakids.de/# Bajki przetłumaczone zostały również na język angielski, turecki, rosyjski i włoski. Dodatkowo znaleźć tam można  gry, quizy i wiele innych.

W czerwcu wziąłem także udział w międzynarodowej konferencji naukowej na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie, która dotyczyła metod i form wspierania w nauczaniu języka obcego. Oprócz wykładów odbyły się ciekawe warsztaty, a zdobytą tam wiedzę osobiście wykorzystam podczas pracy z dziećmi.

Jak wiadomo, nie samą pracą człowiek żyje, dlatego aktywnie zwiedzam i poznaję Berlin. Jest to wyjątkowe miasto, pełne pięknych zabytków i urokliwych miejsc. Nie sposób wszystkiego zwiedzić, ale najważniejsze i najpiękniejsze miejsca już zaliczyłem. Gdybym miał opisać Berlin jednym określeniem, to byłoby to „multi-kulti”. Myślę, że oddaje ono charakter tego miasta. Jest tutaj tak wielu ludzi różnych narodowości, że nie sposób ich policzyć. Czasami mam wrażenie, że spotykam więcej obcokrajowców niż rodowitych Niemców, ale taki to już urok kosmopolitycznej stolicy.

Nie żałuję ani jednej chwili spędzonej w Berlinie. Masa nowych doświadczeń, wielu ciekawych ludzi i praktyczne doskonalenie znajomości języka niemieckiego. Każdemu polecam taki wyjazd. Jeśli nadarzy się okazja, warto próbować. Stypendystą NFL jestem już piąty rok i to dzięki wspaniałym Darczyńcom rozwinąłem skrzydła i mogę realizować własne marzenia. Z Kamionki do Berlina? Dlaczego nie! :)

 

 

Aktualne projekty:                            

 Strona dofinansowana ze środków C.S. Mott Foundation w ramach V4 Community Foundation Maturity Program
Projekt: artformat.pl / Wykonanie: virtualmedia.pl