Previous Frame Next Frame

Aktualności

Dzień Dobroczynności w Nidzicy

Dobro - Każdy z nas doskonale zna to słowo. Jak nie ze środków masowego przekazu  to od znajomych, członków naszej rodziny. Jednak nie wszyscy chcą się tym słowem dzielić. Co gorsza z dnia na dzień człowiek staje się bardziej egoistyczny, dla niego liczy się tylko walka o władzę i pieniądze. Lecz, przychodzi taki czas, w którym wszystkie dobra materialne przemijają, a wartości moralne znowu wracają na pierwszy plan.  Tym wyjątkowym czasem jest miesiąc grudzień. Jest to czas oczekiwań, czas radości, dawania siebie dla innych. Jednak to 6 grudnia powinien być  wyjątkowym dniem dla każdego z nas. 

Dlaczego? 6 grudnia jest nie tylko dniem Mikołajkowym ale również dniem Dobroczynności. I pod takim hasłem ten wyjątkowy dzień mieszkańcy Nidzicy jak i okolic spędzili w nidzickim zamku, który został zorganizowany dzięki wolontariuszom Nidzickiego Funduszu Lokalnego jak również Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.  Tego dnia wolontariusze NFL zbierali pieniądze na zajęcia dla podopiecznych Domu Dzieci i Młodzieży „ Niezapomniajka” w Kamionce.  W sumie zebrali około 2000 zł.

Nie trzeba tak wiele do szczęścia aby wykonać jeden niewielki ale za to szczery gest. O tym jak warto pomagać drugiemu człowiekowi  w swoim wystąpieniu  powiedział gość specjalny uroczystej gali -Anna Popek, polska dziennikarka i prezenterka. 

Z kolei prezes Akademii  Rozwoju Filantropii w Polsce Paweł Łukasiak skłaniał się ku regratingowi czyli jak organizacje mają współpracować z samorządami lokalnymi i jak pozyskiwać środki na projekty.  

Następnie głos zabrała prezes Nidzickiego Funduszu Lokalnego Barbara Margol,dzięki której wszyscy mogliśmy spotkać się w tym wyjątkowym dniu i dowiedzieć się o niezwykłych przedsięwzięciach zrealizowanych w ramach programu Działaj Lokalnie. W ciągu ostatnich 10 lat zrealizowano 347 projektów na łączną kwotę 757.551 zł.  Projekty realizowane były z następujących dziedzin: kultura, zdrowie, oświata, sport itp.

Po przemówieniach nastąpiła najważniejsza część gali: rozdanie statuetek Młodzieżowego Wolontariusza Roku i Dobroczyńcy Roku. W tym roku Młodzieżowego Wolontariusza otrzymała Izabella Bonisławska z Młodzieżowego Klubu Wolontariusza w Janowie.  Natomiast Dobroczyńcą  została pani Janka Malinowska nominowana przez Towarzystwo Rozwoju Okolic Mulewa Razem Dla Wszystkich oraz Garncarsa Wioskę.  Oprócz tego statuetkę otrzymała firma reprezentowana przez panią Kingę Pasturską - Stajnia Napiwoda.

Podczas Gali wręczona została równiez statuetka specjalna która otzrymał pan Marcin Konieczny- triatlonista.

Po uroczystej gali odbył się koncert poezji śpiewanej przygotowany przez zespół „ Wreszcie”.

Mam nadzieję, że 6 grudnia każdemu z nas będzie kojarzył się zupełnie inaczej. To nie tylko dawanie okolicznościowych prezentów w tak zwanego buta czy oglądanie świątecznych iluminacji ale również dawanie dobroci i chęć niesienia pomocy dla drugiego człowieka w zależności od tego w  jakiej jesteśmy sytuacji materialnej i jakie mamy wartości.

 

Joanna Burska

Stypendystka NFL

 

Aktualne projekty:                            

 Strona dofinansowana ze środków C.S. Mott Foundation w ramach V4 Community Foundation Maturity Program
Projekt: artformat.pl / Wykonanie: virtualmedia.pl