Oskar Kosiński

Wiek: 18

Miejscowość: Nidzica

Szkoła, która klasa, jaki profil/Uczelnia, rok, kierunek: LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W NIDZICY   kl. III C  PROFIL MATEMATYCZNO-GEOGRAFICZNY

Program stypendialny: MŁODZIEŻOWA AKADEMIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

O mnie: Kocham poznawać świat  czerpiąc z tego ogromną radość. Obcowanie z inną kulturą, podziwianie pięknych krajobrazów, uspokaja mnie, dodaje energii i sprawia wielki zachwyt. Nic więc dziwnego, że  podróżując z przyjemnością, chciałbym pracować. Wielu z nas chciałoby łączyć swoją pracę z pasją. Wydaje się to prawdziwym spełnieniem marzeń – dostawanie pieniędzy za coś, co kochamy. W związku z tym próbuję to połączyć ucząc się w obecnej szkole, aby móc w przyszłości studiować w MORSKIEJ AKADEMII WOJSKOWEJ w Gdyni na kierunku Nawigacja.  Kierunek ten przeznaczony jest dla osób wiążących przyszłość z morzem i żeglugą oraz zafascynowanie żeglarstwem. Dlatego chciałbym  odbyć kurs żeglarski w licencjonowanym ośrodku oraz uzyskać licencję ratownika. Nie jest to jednak łatwe i szybkie. Wiąże się to  ze sporym wydatkiem finansowym. Myślę jednak, że z  pewnością warto próbować.                                                    Szkoła do której uczęszczam stworzyła mi możliwości sprzyjające zdobywania doświadczenia w działalności społecznej w oparciu o aktywność twórczą, samopoznanie, poszukiwanie i rozwijanie, a tym samym poczucia współodpowiedzialności za decyzje i działania, dotyczące szkoły. Dzięki temu mogłem podjąć liczne inicjatywy i działania na rzecz rozwoju własnego i szkoły poprzez:akcje charytatywne  ( zbiórki i kiermasze, pieczenie ciasta, wykonywanie ozdób ) akcje różnych organizacji  (udział w zawodach sportowych, akademiach szkolnych, uroczystościach klasowych, wycieczkach ) inicjatywy patriotyczne (wystawianie pocztu sztandarowego na uroczystościach)                          

Obecna sytuacja związana ze stanem epidemii koronawirus i znaczną liczbą zachorowań na COVID-19   stanowi problem dla części seniorów. W tym trudnym czasie wiele z osób starszych potrzebuje pomocy, dlatego oferuje pomoc dla mojej babci oraz sąsiadki w takich czynnościach jak: robienie zakupów, dostarczanie leków czy wyprowadzanie psa, a także załatwienie innych spraw, np. opłaty. Pomaganie innym sprawia, że czuję się lepszy, bardziej wartościowy, a tym samym sprawiam, że świat, w którym żyjemy, staje się bardziej ludzki i przyjazny.                             Uważam, że stypendium  to nie tylko wsparcie finansowe, ale także autorski program edukacyjny, który umożliwi mi jako uczestnikowi  wszechstronny rozwój, zapewni  możliwość realizowania własnych pomysłów, pobudzi do podejmowania nowych wyzwań i stawiania sobie ambitnych celów. Jednakże, najcenniejszą rzeczą, którą otrzymam od Nidzickiego Funduszu Lokalnego to możliwości spotkania się z innymi młodymi ludźmi i motywacja do stawania się jeszcze lepszym, refleksji nad tym co w życiu jest wartościowe oraz zachętą do jeszcze większego angażowania się w wolontariat.