BEZPIECZNA PRZYSTAŃ – UKRAINA

Szanowni Państwo,  

W okresie kwiecień – wrzesień 2023 Nidzicki Fundusz Lokalny realizował projekt ,,Bezpieczna Przystań” w Programie WSPIERAMY UKRAINĘ Federacji Edukacja dla Demokracji.

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

W ramach projektu zostały przeprowadzone cztery działania:

• CYKL WARSZTATÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Na ośmiu spotkaniach przeprowadzono m.in warsztaty: lepienia w glinie, wytwarzania świec woskowych, malowania na szkle, wytwarzania biżuterii, przyrodnicze, o powstaniu Ziemi, o minerałach i skamieniałościach, kulinarne. Uczestnicy zajęć odwiedzali Rajski Ogród, Galerię Skarbów Ziemi, Geopark – Park Powstania Ziemi, Kino Przyrody. Dzieci mogły brać udział w zajęciach przez cały dzień i dowolnie wybierały w jakim warsztacie chcą uczestniczyć. Zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowane osoby (specjalistów, edukatorów oraz nauczycieli).

• ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE WIELKANOCNE

Uroczyste spotkanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy zostało zorganizowane 16.04.2023r. w Garncarskiej Wiosce (Kamionka k/Nidzicy). W wydarzeniu wzięło udział około 50 osób, które znalazły schronienie w Nidzicy i okolicach. Oprócz składania życzeń i uroczystego poczęstunku zorganizowaliśmy warsztaty z malowania pisanek w Garncarni, wielkanocną grę terenową oraz wręczenie paczek od zajączka dla wszystkich uczestników spotkania.

• EDUKACYJNE GRY TERENOWE

Z okazji Dnia Dziecka spotkaliśmy się z dziećmi na dwie edukacyjne gry terenowe. Przygotowaliśmy dla uczestników dwa rodzaje gry – pierwsza z nich to ścieżka edukacyjna KONIK POLNY. Ta ścieżka polega na szukaniu kilku zagadek (rymowanek), których odgadnięcie umożliwi napisanie hasła – miejsca ukrycia skarbu. Druga ścieżka – SOWA jest przeznaczona dla starszych dzieci. Zagadki to proste łamigłówki matematyczne, które po odgadnięciu tworzyły hasło – miejsce ukrycia skarbu. Zarówno w pierwszej jak i w drugiej ścieżce nagrodą dla uczestników (skarbem) były prawdziwe minerały, które mogły zabrać ze sobą do domów.

• POEZJA DLA DZIECI

Dzieci uczestniczyły w zajęciach ćwiczących ich język polski poprzez czytanie poezji. Podczas zajęć dzieci czytały i omawiały wiersze polskich oraz ukraińskich poetów, które sami wybierali. Uroczyste podsumowanie warsztatów odbyło się podczas wydarzenia POWIEMY WAM WIERSZE.