Zajęcia z sensoplastyki dla maluchów

Za nami kolejne spotkanie – tym razem bawiliśmy się makaronem. Zajęcia sensoplastyczne z użyciem kolorowego 🍝🎨makaronu to wspaniała okazja do rozwijania różnych zmysłów u dzieci. Poprzez eksperymentowanie, tworzenie i zabawę, dzieci mogą wzbogacać swoje doświadczenia sensoryczne, co przyczynia się do ich ogólnego rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

Zmysł dotyku: Podczas zajęć z sensoplastyki dzieci miały okazję do eksperymentowania z różnymi fakturami i konsystencjami makaronu. Dotykanie, rozdrabnianie, formowanie i układanie makaronu kolorowego pozwoliło dzieciom rozwijać zmysł dotyku poprzez doświadczanie różnych tekstur i wrażeń sensorycznych.

Zmysł wzroku: Kolorowy makaron stanowi wspaniały materiał do wizualnego pobudzania dzieci. Mogły one obserwować różnice między kolorami, kształtami i wielkościami makaronu. Ćwiczenia takie jak sortowanie według koloru, układanie wzorów czy tworzenie obrazków z makaronu rozwijają umiejętność rozpoznawania wzorców i różnic wizualnych.

Propriocepcja odnosi się do zmysłu wewnętrznego postrzegania pozycji ciała i ruchów, co jest kluczowe dla koordynacji ruchowej i świadomości ciała. Podczas manipulowania kolorowym makaronem dzieci są angażowane w różnorodne aktywności, takie jak chwytanie, przesuwanie, formowanie. Te działania pozwalają im na rozwijanie świadomości swoich ruchów, kontroli mięśniowej i orientacji przestrzennej.

Te spotkania to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń między rodzicami i ćwiczenia interakcji społecznych między dzieciakami. Nasza grupa czuję się razem cudownie ❤️.